Restorant - Lokanta Baca Temizleme

Genelde odun kömürü kullanılan bacalarda balık, döner, kebap ve köfte yapmakta kullanılır. Bu tarz mutfak bacaları hemen kirlenen 15 gün ya da 30 günde 1 defa iş yerinin yoğunluğuna göre temizlenmelidir. Yağlı kanallar en sık yangınların çıktığı bacalardan bir tanesidir. Her ne kadar temiz olsa bile ızgara yakılması sırasında dikkatli olunmalıdır. 1 hafta içinde kanal yanacak kıvama gelmektedir. Yeni temizlenen yanmaya maruz kalmış kanalda 400 – 500 derece sıcaklığa ulaşılır. Temizlenmeyen kanallar da bu sıcaklık 1000 – 1200 dereceye ulaşır. Yanması durumunda büyük yangınlara neden olabilir. Kanalın ne amaçlı kullanıldığı, kullanılan yakıt türü, kanal sisteminin uygunluğu, iş yerinin çalışma yoğunluğuna göre temizlik ekibinin takibi doğrultusunda karar verilir.

Restoran Baca Temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalar; ızgaranın ilk yakılma sırasında karton, tahta parçası, benzin ispirto vb. maddelerle harlı ateşle yakılmaması, ilk tutuşturma sırasında kıvılcım atarken motorun kullanılmaması, davlumbazda bulunan yağ ve köz tutucu filtrelerin takılı olmasına dikkat edilmesidir. Et pişirilen ızgara tellerinin temizliğinin ocak üzerinde yakılarak yapılmaması, artan közlerin kül ile kapatılarak azaltılması gereklidir.

Yangın için alınacak tedbirler: yağlı kanal içinde yangın damperi, elle yangın söndürme sistemi, hararet fazla olduğu için otomatik söndürme sistemleri. Manuel elle kontrollüler daha garantilidir. Baca yangınlarının sebebinin büyük bir kısmı bilinçsiz yapılmış bacalardır. Yetkisiz havalandırma kuruluşları tarafından yapılan kanallar, yanlış takılmış fanlar ve hatalı fitre kullanımı yangınların nedenini artırmaktadır.

Kayseri Baca

Her türlü sorunuz, şikayetleriniz, önerileriniz veya hizmet talepleriniz için hiç çekinmeden bize ulaşın .

Hizmetlerimiz Hakkında Daha Detaylı Bilgi Almak İçin Hemen Bize Ulaşın!

WhatsApp chat